Publicystyka

Dezinformujący tytuł Pikio.pl – „Izrael wygrał. Rząd PIS wycofuje się z ustawy IPN”

PIKIO – „Izrael wygrał. Rząd PIS wycofuje się z ustawy o IPNW świecie powszechnego kłamstwa wśród mediów i wielu wrogów zewnętrznych warto zastanowić się czy wewnątrz naszego narodu nie ma osób, które świadomie bądź nie wpływają na dezinformowanie naszego narodu. 

Serwis PIKIO powstał kilka lat temu. Początkowo był niezłą przeciwwagą dla znanych z manipulacji mediów lewicowo-liberalnych z kapitałem zagranicznym. Dziś coraz częściej kojarzona jest z tytułami artykułów, które mają niewiele wspólnego z ich treścią, a już zupełnie nic z rzeczywistością. Doszło nawet do tego, że na niektórych grupach na Facebooku można zostać zbanowanym za udostępnienie ich artykułu. Czy słusznie?

Tytuł artykułu z 24 lutego 2018 roku brzmi „Izrael wygrał. Rząd PIS wycofuje się z ustawy IPN”. Z tytułu jasno wynika, że rząd wycofuje się z przegłosowanej i podpisanej przez prezydenta ustawy. Skąd taki tytuł ?

Dla przykładu Telewizja Lubuszan tytuł artykułu na ten sam temat nazwała tak:

Izraelskie media: „Polski rząd zamraża ustawę o IPN”

Załóżmy jednak, że tytuł był nietrafiony. Każdemu przecież może się zdarzyć. Zajrzyjmy więc do treści.

Pierwszy akapit trochę bardziej precyzuje skąd stwierdzenie w tytule, że „Izrael wygrał w sporze z Polską” i podaje źródła. Poniżej wklejamy ich kopię.

Dalsza część artykułu brzmi następująco:

Z tej części artykułu dowiadujemy się, że tak naprawdę zarówno rząd izraelski jak i polski oficjalnie nie potwierdzili tej informacji. Autor sam zaprzecza temu co napisał w tytule.

W ostatnim akapicie dowiadujemy się, że ze względu na milczenie Ministerstwa Sprawiedliwości powyższych doniesień na ten moment nie da się potwierdzić lub zaprzeczyć.

Jeśli izraelskie i polskie władze milczą, polskie Ministerstwo Sprawiedliwości milczy oraz sam autor stwierdza, że doniesień na ten temat nie da się ani potwierdzić, ani zaprzeczyć to czy autor powinien użyć takiego tytułu? Moim zdaniem nie powinien, ponieważ sporo osób czyta jedynie nagłówki artykułów, a samego artykułu już nie. Osobną sprawą jest fakt, że dla wielu osób jest to temat wzbudzający wielkie emocje, więc sam tytuł może wzbudzić emocje tak skrajne, że pominą istotne kwestie zawarte w artykule. Uprzejmie zakładam, że celem autora nie było dezinformowanie społeczeństwa, a jedynie zwiększenie klikalności w swój artykuł.

Źródło: https://web.archive.org/web/20180226064909/https://pikio.pl/izrael-wygral-rzad-wycofuje-sie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *