Publicystyka

[Relacja] Niezwykły pomnik w Morawicy

Morawica, to wieś w województwie małopolskim, gniazdo rodowe Toporczyków, którzy później przyjęli nazwisko
Tęczyńskich. W tym niezwykłym miejscu powstaje niezwykły pomnik.

W dniu 14.10.2018 przedstawiciele i równocześnie członkowie Ogólnopolskiego Komitetu Uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości – Niezłomnym Ojczyzna złożyli przywiezioną ziemię pobraną z miejsc walki i martyrologii Narodu Polskiego, które znajdują się na Ziemi Lubuskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 gdzie podczas mszy św. celebrowanej przez ks. Władysława Palmowskiego proboszcza parafii w Morawicy złożono zgromadzoną ziemię w specjalnej urnie. Urna w kształcie pocisku została umieszczona w punkcie centralnym obelisku.Zaszczytu złożenia wspomnianej urny w miejscu do tego przeznaczonym dostąpił uczeń Technikum Budowlanego w Żarach, mieszkaniec m. Jasień Krystian Piątkowski. Koniec przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą jest Żołnierz Niezłomny Porucznik Wacław Szacoń PS. Czarny oraz jego żona pani Stefania Rospond – Szacoń przewidziano na 15.08.2020 roku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jest to dopiero początek ogólnopolskiej inicjatywy, która zaczyna zataczać coraz szersze kręgi.

Działania prowadzone przez ogólnopolski komitet są okazją aby przypomnieć historię Ziemi Lubuskiej i jej wkład w walce o wolną i niepodległą Polskę po roku 1945. Działalność podziemia niepodległościowego czy wydarzenia zielonogórskie z roku 1960 to dzieje praktycznie nieznane mieszkańcom pozostałych części Polski. Warto więc wykorzystać ten czas na ukazanie tego skrawka naszej historii.

Członkami Ogólnopolskiego Komitetu na Ziemi Lubuskiej są Jacek Ogorzałek (Zielona Góra) oraz Norbert Piątkowski (Jasień Żarski).

Zdjęcia : Krystian Piątkowski 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *