Polecane Wiadomości

SPRZECIW w sprawie ZMIANY OZNACZEŃ „odpowiedni dla wegan/odpowiedni dla wegetarian”

Ostatnio informowaliśmy o liście od „jednej z organizacji”, która wysłała prośbę do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany oznaczeń oznaczeń „odpowiedni dla wegan”, „odpowiedni dla wegetarian” i pokrewnych. Ministerstwo postanowiło wysłać prośbę o opinię do 11 podmiotów. Również wysłaliśmy prośbę do tych podmiotów z prośbą o opinię. Otrzymaliśmy odpowiedzi od 3 podmiotów.

Jak poinformowaliśmy w poprzednim artykule do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynął list od „jednej z organizacji” działającej na rzecz budowania świadomości żywieniowej konsumentów w sprawie zmiany dotyczącej stosowania terminów „produkt może być spożywany przez wegetarian/wegan” oraz „odpowiedni dla wegetarian/wegan”. Zdaniem organizacji powinno dopuścić się stosowanie powyższych oznaczeń również w przypadku, gdy w produkcie „występowała by możliwość niezamierzonego zanieczyszczenia składnikami odzwierzęcymi w ilości poniżej 0,1%”. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło zapytać o opinię 11 podmiotów. My również postanowiliśmy zapytać wymienione w piśmie podmioty o opinię, a podmioty, które odpowiedziały napisaliśmy pogrubioną czcionką. Otrzymane odpowiedzi krytykują pomysł „jednej z organizacji”. Zapytanie od nas otrzymały:

 • Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dr med. A. Szczygła
 • Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!
 • Klub Gaja
 • „Wegetariański Świat” – Redakcja
 • Stowarzyszenie Empatia
 • Stowarzyszenie Otwarte Klatki
 • Vega!Pol Roman Rupowski
 • „Sante” A. Kowalski Sp. j.
 • Wege Siostry Sp. z o.o.
 • Primavika Sp. z o.o.
 • „Zielone Pojęcie”
[mailpoet_form id=”1″]

Odpowiedzi na nasze zapytanie

Odpowiedź Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Pierwsza na nasze zapytanie odpisała Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!.

Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że taka definicja jest ogólna i pozostawia miejsce na niepewność co do szczegółów i konkretnych aspektów procesu produkcji żywności. Obecna regulacja oznakowania wymaga naszym zdaniem co najmniej bardzo dokładnego doprecyzowania, jakiego rodzaju zanieczyszczenia mogą się znajdować w produkcie. – stwierdza fundacja w odpowiedzi do ministerstwa

W dalszej części odpowiedzi możemy przeczytać, że:

Odnosząc się do drugiego pytania czy wobec tego dopuszczenie zanieczyszczenia produktami zwierzęcymi produktów wegańskich w ilości 0,1% masy produktu jest dla wegan akceptowalne. W naszej opinii nie jest, ponieważ to oznacza, że w przykładowo w 1 tonie produktu wegańskiego będzie znajdował się 1 kg zanieczyszczeń zwierzęcych. Biorąc pod uwagę fakt jak szczegółowo definiujemy produkt wegański jest to dla wegan zbyt duże nadużycie.  

Fundacja zgłasza swoją propozycję odnośnie maksymalnej ilości zanieczyszczeń mięsnych:

Mamy świadomość tego, że wiele firm produkuje przy wykorzystaniu tych samych maszyn czy hal produkcyjnych produkty zwierzęce i czysto roślinne, a proponowany 0,1% zanieczyszczeń może wynikać z braku możliwości rozdzielenia tych dwóch produkcji i gdzieś na stylu może powstać takie zanieczyszczenie.

W naszej opinii maksymalna ilość zanieczyszczeń to wartość 0,01% w produkcie końcowym. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że wielu wegan naprawdę przywiązuje ogromną wagę do tego, aby produkty przez nich spożywane były tylko roślinne i dobrze oznakowane, widzimy potrzebę przeprowadzenia konsultacji z producentami i technologami produkcji żywności celem poszukania sposobów na rozwiązanie problemu tak, aby osiągnąć kompromis.

Pełną treść odpowiedzi fundacji do ministerstwa jest dostępna tutaj do której przeczytania zachęcamy.

Odpowiedź Primaviki

Firma Primavika w odpowiedzi na nasze zapytanie stwierdziła, że stosowanie oznaczenia „odpowiedni dla wegan” oraz „odpowiedni dla wegetarian” w przypadku, gdy w produkcie występowałaby możliwość niezamierzonego zanieczyszczenia składnikami odzwierzęcymi w ilości poniżej 0,1% byłaby nadużyciem, ponieważ taka informacja wprowadzałaby konsumentów w błąd.

Zapis „odpowiedni dla wegan” i „odpowiedni dla wegetarian” powinien stanowić gwarancję rzetelnego produktu, który nie narusza podstawowych założeń weganizmu i wegetarianizmu, jak również kwestii etycznych i religijnych. Dlatego też nie powinno dojść do sytuacji w której, produkty dla wegan i wegetarian powstają na tej samej linii co mięso czy jego przetwory. Nadużyciem byłoby zgadzanie się na oznaczanie takich wyrobów dodatkową informacją „produkt może być spożywany przez wegetarian”, „odpowiedni dla wegetarian”, a zwłaszcza „produkt może być spożywany przez wegan”,”odpowiedni dla wegan”, gdyż taka informacja całkowicie wprowadzi konsumentów w błąd. – podsumowuje Primavika

Vega!Pol Roman Rupowski

Na samym końcu otrzymaliśmy wiadomość od Vega!Pol Roman Rupowski, który w swojej wypowiedzi stwierdził, że odpowiedź na to pytanie zależy od tego jakiego typu jest to produkt.

Spotkałem się (a nawet pracowałem) z restauracjami, w których „tradycyjnie” gotuje się mięso i to w dużych ilościach, a jednocześnie są tam serwowane „dania wegetariańskie”. Niestety w jednej kuchni tych dwóch spraw od siebie rozdzielić nie można na tyle skutecznie, by te dania były faktycznie wegetariańskie. – podkreślił, że dotyczy to gastronomii, firm kateringowych, stołówek.

Odnośnie produktów produkowanych w firmach stwierdza, że:

Natomiast jak jest w innych firmach – gdzie tylko zapakowuje się gotowe czy importowane produkty (pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) – to może faktycznie: produkt powinien być „odpowiedni dla wegetarian”, gdy faktycznie w 100-procentach spełnia on ten standard, gdy żywność jest już gotowa i nie obrabiana (produkowana), jak dzieje się to w gastronomii szeroko pojętej i w zakładach produkujących i przetwarzających żywność.

Bez odpowiedzi

Niestety, mimo tego, że kontaktowaliśmy się mailowo i telefonicznie ze wszystkimi podmiotami, otrzymaliśmy tylko 3 odpowiedzi, choć znacznie więcej podmiotów zadeklarowało, że przyślą swoją opinię w tej sprawie. Nie jest jasne ile dokładnie odpowiedzi wpłynęło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jakie to były odpowiedzi.

Niewykluczone, że Ministerstwo w reakcji na odpowiedzi rozpocznie proces legislacyjny wraz z konsultacjami społecznymi. Nas już dziś ciekawi Wasze zdanie w tej sprawie.

[poll id=”2″]

 

Autor: Arkadiusz Lutowski

Produkt „odpowiedni dla wegan/wegetarian” z mięsem? Nieznana organizacja proponuje zmiany w przepisach

Źródło zdjęcia: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *